VATS-резекція нижньої долі лівої легені як результат лікування віддаленого наслідку перенесеної аспірації стороннього тіла в дихальні шляхи дитини: клінічний випадок
DOI:
https://doi.org/10.15574/PS.2020.69.90Ключові слова:
дитина, легені, сторонні тілаАнотація
Вступ. Сторонні тіла у дихальних шляхах (СТ у ДШ) – досить актуальна проблема, яка зустрічається в будь-якому віці й вимагає термінової, а іноді екстреної оцінки ситуації, обстеження, прийняття правильного рішення. За статистикою, найчастіше СТ у ДШ зустрічаються в дитячому віці. Приблизно в 95–98% випадків ця патологія виявляється у дітей віком 1,5–3 роки. Пов’язано це з особливостями поведінки малюків, їх анатомо-фізіологічними особливостями і недорозвиненням захисних рефлексів. Серед усіх випадків СТ у ДШ, чужорідні тіла гортані зустрічаються в 12%, трахеї – у 18%, бронха – у 70% спостережень. У 80% випадків СТ потрапляють у правий бронх, оскільки він є більш широким і прямим продовженням трахеї. Правильний діагноз встановлюється в ранній термін після аспірації СТ у 40–57% пацієнтів. Показник летальності коливається, за даними різних авторів, від 2 до 15%.
Клінічний випадок. Хлопчик В., 2008 р.н., госпіталізований 30.05.2019 р. у відділення дитячої пульмонології зі скаргами на частий малопродуктивний кашель, переважно денний, що посилюється при фізичному навантаженні, іноді субфебрильну температуру тіла, слабкість, в’ялість, зниження апетиту. Ці скарги спостерігаються втретє за останні пів року. Діагноз: Стороннє тіло В10 лівої легені.
Висновок. Аспірація стороннього тіла в дихальні шляхи найчастіше відбувається у ранньому дитячому віці (1–3 роки). Клінічна картина на ранніх етапах протікає безсимптомно, а з часом призводить до розвитку запальних змін в легенях, що лікуються консервативно. Враховуючи складність діагностики, аспірація стороннього тіла може призводити до частих повторних пневмоній, формування бронхоектазів у нижніх відділах легень, що може потребувати оперативного лікування. Золотим стандартом діагностики є фібробронхоскопія та спіральна комп’ютерна томографія органів грудної порожнини (СКТ ОГК), за допомогою яких у ранній термін після аспірації можна виявити і в подальшому вилучити стороннє тіло з дихальних шляхів.
Дослідження виконано відповідно до принципів Гельсінської Декларації. Протокол дослідження ухвалений Локальним етичним комітетом установи. На проведення досліджень було отримано інформовану згоду батьків дитини.
Посилання
Bogomilsky MR, Chistyakova VR. (2008). Diseases of the ear, nose and throat in children’s care: national guidelines. Moskow. GEOTAR – Media. 731 ISBN 978-5-9704-0847-6.
Grona VN. (2006). A course of lectures on pediatric surgery. Textbook. Donetsk. 282.
Morgan Jr. J. Edward, Magid S Mikhail M79. (2003). Clinical Anesthesiology: Book 3. Transl. from English: M. Publishing house BINOM. 304. Ill.
Order of the Ministry of Health of Ukraine. 28.09.2012. No.751. «Provision and implementation of medical and technological documents for standardization of medical aid in the systems of the Ministry of Health of Ukraine».
Order of the Ministry of Health of Ukraine. 06.27.2013. No.555. «About the consolidation and implementation of medical and technological documents for standardization of medical aid in chronic obstructive disease».
Vinogradov AV. (2012). Foreign bodies. http://www.littleone.ru/articles/more/zdorovieipsihologi/144
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Публікаційна діяльність журналу «ХІРУРГІЯ ДИТЯЧОГО ВІКУ» співпадає з політикою переважної більшості інших видань, застосовує принципи відкритого доступу. Всі статті у журналі публікуються відповідно до публікаційної ліцензії СС BY-NC (creative commons attribution-noncommercial 4.0 international license).
Автори передають авторське право журналу, яке набирає чинності, коли рукопис прийнятий до публікації після рецензування. За передачі рукопису автори заявляють, що він не був опублікованим раніше і не розглядається одночасно для публікації в інших видавництвах. Після опублікування стаття стає вільно доступною on-line для загалу.
Читачі мають право використовувати, розповсюджувати та відтворювати опубліковані матеріали за умови обов’язкового посилання на авторів публікації та журнал.
Використання опублікованих матеріалів у комерційних цілях заборонено.